„Híres földön, messzi tájon”

HAT-15-05-0066

Iskolánk tanulói a „Határtalanul 2015! ” pályázatnak köszönhetően, ebben a tanévben is részt vehettek egy határon túli tanulmányi kiránduláson. A pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő írta ki, s az elnyert támogatás összege 808000 Ft volt. 23 fő 7. osztályos diák és 3 fő kísérőtanár indult útnak március 15-én a Felvidékre, hogy bejárja a történelmi Magyarország határon túli területeinek egy részét. Az előkészítő órán tanulóink megismerkedtek a tanulmányi kirándulás útvonalával, az érintett települések történelmi, irodalmi vonatkozásaival, a programban szereplő tájegységek földrajzi jellemzőivel. Készítettek Rákóczi korabeli zászlót, térképet, kitűzőt és ajándékot a felvidéki magyar diákoknak. Szakadó hóesésben indultunk el, de nagy izgalommal néztünk a négy nap elé. Az első napot Kassán töltöttük, megnéztük a város egyik legszebb és legjellegzetesebb épületét, a Szent Erzsébet Székesegyházat, és megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc sírját. A fejedelem rodostói házának másolatát is megtekintettük, s végigjárva a termeken sok mindent megtudtunk életéről, családjáról. Napsütésben sétáltunk a Szepesség második legnagyobb városának, Iglónak a főterén, majd Lőcsén láthattuk a városházát, amely szerepel Mikszáth Kálmán regényében és a regényből készült filmben is. Rövid túra következett a Szepesi várhoz, amely a Világörökség részét képezi, s amelyről sok érdekes történetet hallottunk. Késmárkon két evangélikus templom van egymás mellett, az egyikben megcsodálhattuk a fából készült oltárt és a belső tér tetőszerkezetét, amely egy felborított hajóra hasonlított. A másik templom magyar történelmi vonatkozása, hogy itt található Thököly Imre sírja, amelyen koszorút helyeztünk el. A Csorba tó jegén szikrázó napsütésben hógolyóztunk. Csodálatos látvány tárult elénk, a Magas Tátra hófödte, leírhatatlan szépsége. Betekinthettünk egy ottani iskola életébe, és találkozhattunk ott tanuló diákokkal is. Utolsó nap a Betléri kastélyt néztük meg, majd elmentünk az újjáépített Krasznahorka vára mellett. Lenyűgözött bennünket az Andrássy mauzóleum egyedisége, művészeti formája. A Gombaszögi cseppkőbarlangban különleges szalmacseppköveket láttunk. Végigjárva a történelmi helyszíneket rengeteg élménnyel gazdagodtunk. Megelevenedtek az eddig csak iskolai órákon hallott események színterei, gyönyörű tájai, magyarságunk ma már határon túli csodái, értékei. Felébredt bennünk a büszkeség, megdobbant a szívünk, hiszen mindenfelé körülöttünk ott rejlenek a magyar emberekhez kötődő történések, szépségek.

A kirándulásról készült videó itt megtekinthető.